BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Autonomiška, ekologiškai ir šiuolaikiškai gyvenanti bendruomenė - tai dėl ko atsirado šis blogas

Dėl ko atsirado šis blogas ir koks jo tikslas?

Viskas prasidėjo kai supratau, kad noriu gyventi kitaip nei iki šiol, pradėjau domėtis kitokiu gyvenimo būdu, alternatyviais statybos būdais, ekologija. Teko susipažinti su nauja “mada” (o gal tai poreikis) - eko gyvenvietėmis. Pirmas įspūdis buvo toks, kad aš niekada nenorėčiau tokioje gyventi, tačiau dabar suprantu, kad tai yra vienintelis būdas ženkliai pagerinti savo gyvenimo kokybę. Tačiau kiek teko rasti vystomų ar planuojamų gyvenviečių Lietuvoje - nei viena neatitiko mano poreikių, kadangi arba buvo komercializuotos arba pernelyg (čia asmeniškai man) “grįžusios į gamtą”.

Ir gana nesenai tiesiog “šovė” į galvą mintis suburti ir sukurti tokią gyvenvietę, kuri atitiktų mano lūkesčius. Todėl nutariau šią mintį užrašyti, o kad tai dar ir padėtų surasti bendraminčių, nutariau rašyti blogą čia. Nežadu kad rašysiu dažnai, tačiau bent po vieną įrašą per mėnesį tikrai įkelsiu.

Taigi kaip įsivaizduoju mano (ir mano šeimos) poreikius atitinkančią gyvenvietę:

Autonomiška - galinti gyvuoti be išorinių išteklių. Jei plačiau tai visus gyvavimui reikalingus resursus pasigaminanti bendruomenė. Tai ir energetiniai resursai - elektra, šiluma, kuras. Maisto resursai - nuo auginimo iki perdirbimo. Statybiniai resursai - iš vietinės žaliavos ir vietoje pagamintos statybinės medžiagos. Ir visi kiti resursai kurių tik reikia autonomiškai, ekologiškai ir šiuolaikiškai gyvenantiems žmonėms. Įpatingą dėmesį skirti vaikų ugdymui, ir užtikrinti bendruomenės nariams galimybę dirbti mėgstamą ir suprantamą darbą už tai atlyginant viskuo ko reikia gyvenimui (būstu, maistu, drabužiais, lavinimu ir netgi pinigais). Žinoma absoliuti autonomija neįmanoma ir ypač tokiai bendruomenei steigiantis, kol dar nebus pakankamo žmonių skaičiaus norint užtikrinti reikalingų produktų gamybą, visų lygių ugdymo procesą ir kitus poreikius, tačiau tai turi būti visada siekiamas tikslas.

Ekologiška. Naudojanti vietinius energijos išteklius. Elektrą gaunant iš saulės ir vėjo, bei bio (biomasės, bei biodujų) katilinių. Kurą - iš energetinių augalų (javai/rapsai, karklai). Statybai naudojanti vietines ir ekologiškas medžiagas - medieną, molį (plytos, čerpės, molio tinkas), šiaudus. Sunaudojanti arba perdirbanti visas savo atliekas (biokatilinės, biodujų gamyba). Visą gamybą vykdanti ekologiškai ir iš vietinių žaliavų. Užtikrinanti sveiką ir fiziškai aktyvų bendruomenės narių gyvenimo būdą.

Šiuolaikiškai gyvenanti. Turinti vidines taisykles neprieštaraujančias LR įstatymams, tačiau įpareigojančias bendruomenės narius. Valdoma demokratijos principu, kai atsižvelgiama į kiekvieno nario nuomonę, tačiau sprendimai priimami daugumos narių pritarimu. Neatsisakanti šiuolaikinio gyvenimo atributų ir patogumo (elektra, vandentiekis, kompiuteriai, transportas, keliai), tačiau juos naudojanti saikingai ir keičianti ekologiškesniais (transportą pritaikant biokurui ar elektrai)

Taigi vizija tokia. Ir tikiu kad ji labai reali ir įgyvendinama, tereikia keleto bendraminčių susijungusių į bendruomenę pastangų ir laiko, kad tai taptų realybe.

Šį kartą tiek, kitą kartą pasidalinsiu informacija, kuri taip pakeitė mano požiūrį ir sukėlė tokias mintis.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (4) »

 1. 1

  Ieva rašė,

  2010-10-24 @ 19:52

  Idėja skamba iš principo patraukliai, tačiau vargu ar valstybei reikalinga bendruomenė, nenaudojanti įprastų resursų ir tokiu būdu išvengianti akcizų ir pan. rinkliavų mokėjimo :) - tai pirmas argumentas dėl ko tokia bendruomenė LR sunkiai įsivaizduojama. Antra, kas dar neįkurtą bendruomenę pasmerkia pražūčiai-tai pačios bendruomenės, kaip žmonių grupės organizavimas ir valdymas. Juk net kaimo bendruomenės susiskaldo vos spėjusios susikurti. O sąmoningus piliečius (nes juk tik tokie žmonės gali suvokti ekologijos ir autonomijos būtinybę) valdyti ypatingai turėtų būti sudėtinga.
  Aš taip pat jau seniai svarstau alternatyvios energetikos galimybes, bet nemanau, kad jos įgyvendinimui yra reikalinga bendruomenė su valdymo organais, susirinkimais ir neišvengiamai išsivystysiančiu biurokratiniu aparatu…
  Manau, kad vertingiau būtų šviesti visuomenę, skatinti jos sąmoningumą ir nepriklausomybę, o ne kurti dar vieną komūną…

 2. 2

  Žalias Žemaitis rašė,

  2010-10-27 @ 22:56

  Na norėčiau nesutikti,

  nesitikiu jokios pagalbos iš LR (nors manau ES fondus kaikuriems plėtros etapams panaudoti turėtų būti įmanoma), o tas autonomiškumas valstybei neužklius kol nepaplis (kitaip sakant kol tai netaps masine problema valstybei, juk ir kainos prekybcentriuose buvo sumažėję kai visi pas kaimynus lenkus traukė, o dabar vėl tas pats). Be to didžiausi pinigai už “įprastinius” išteklius nepasilieka Lietuvoje, todėl suinteresuotų žmonių vieną kitą milijardą “palikti” čia atsiras, o tokia bendruomenė gali atlikti ir šviečiamąjį vaidmenį ir duoti tą papildomą impulsą sparčiau pereiti prie vietinių išteklių naudojimo.

  Dėl valdymo vėlgi, sąmoningų žmonių nereikia valdyti, tiesiog jie jaučia atsakomybę ir pareigą. O susiskaidymas gali būti tik dėl interesų konfliktų, bet jei subūrus žmones su tuo pačiu interesu (užtikrinti sau, savo šeimai ir savo bendruomenei geresnes gyvenimo sąlygas) ir su pakankama motyvacija, tokių problemų nekils. Net ir tos pačios kaimo bendruomenės kaikurios labai gražiai veikia, žinoma nekalbu apie tas kurios ir sukurtos tik kažkieno asmeniniams interesams tenkinti. Galiu pateikti labai paprsatą pvz.:
  prieš keletą metų su draugų kompanija nusprendėme pakeliauti, tačiau neatsirado nei vieno norinčio visa tai organizuoti. Organizaciją ėmiau į savo rankas ir tai dariau negaudamas jokio atlygio nors išlaidų turėjau. Kelionės pabaigoje visi buvo patenkinti ir pradėjo klausinėti dėl kitų metų, bet po šiokių tokių diskusijų nutarėme, kad nesažininga visą organizavimą krauti vienam žmogui. Ir dabar turime rezultatą: kiekvienais metais kelionę organizuoja vis kitas žmogus ir taip mes puikiausiai keliaujam jau penkti metai.
  Taigi padaryti pradžią imuosi pats, o esant motyvuotai ir to paties tikslo siekiančiai kompanijai viskas užsikurs ir vyks sklandžiai, kitas pvz gali būti atviro kodo programos, dažnai jas kuria bendruomenė negaudama atlygio, o rezultatas būna geresnis už komercines programas.

  Na ir trečia pastaba apie komunas nuskambėjo labai “lietuviškai”, tegul nesupyksta komentatorė, bet ne viskas ko mes nesuprantame arba yra mums neįprasta turi būti blogai. Aš nieko bendro nenoriu turėti su komunom, sektom ar biurokratinėm organizacijom. Juk tokia bendruomenė gali būti sudaryta iš 5-20 žmonių/šeimų ir ji tikrai gali išsiversti be biurokratinių aparatų ir pan. Apie biurokratiją galima būtų galvoti jei tokia bendruomenė taptų tokio dydžio kai nebegali tilpti į vieną patalpą ir priimti sprendimo tiesiogiai balsuojant kiekvienam jos nariui. O susirinkimui vadovautų kiekvieną kartą vis kitas asmuo. Žinoma būtina turėti aiškias ir paprastas taisykles (tame tarpe ir narių rotacijos).

  Taip pat kai kuriuos projektus ypač dėl vietinės energijos dažniausiai neverta įgyvendinti jei jie skirti vienam namui/butui, ekonomiškai žymiai naudingiau juos diegti kvartalui/gyvenvietei. Nors yra pvz. kai ir vienam darant galima nemažai laimėti.

  Ir dar paskutinis pastebėjimas, nekritikuokite pačios idėjos, o tik jos vykdymą, tada galėsime užmegsti rezultatyvią diskusiją. Ir tikrai nesvarbu, kad manote jog tai neygyvendinama, svarbu, kad aš žinau jog tai pasiekiama ir reikia pradžiai nedaug - tik keleto motyvuotų veikti bendraminčių tikinčių tokia idėja (bet tai labai svarbu ir sunkiausia įgyvendinimo dalis)

 3. 3

  Povilas rašė,

  2011-03-02 @ 13:24

  Sveikinu ir palaikau autoriaus ideja ir noreciau prisideti kiek galedamas prie sios idejos nes ji nera svetima ir daugelio mintyse kirbanti ir laukianti atspirties tasko tad tikiuosi tai ir bus vienas is tasku ir kiti turintys panasiu ar vienodu is principo ideju bus padrasinti ir gales sekti vienu ar kitu pavyzdziu.

 4. 4

  Mantas rašė,

  2011-05-07 @ 10:57

  Pirmiausia noriu tik psveikinti su gerom mintim ir idejom.Jus esate saunuoliai,visada pradzia yra sunki.Motina gamta viska mums duoda,bet tik reikia teisingai ir sumaniai naudotis.Saule sildo,gali duoti elektra,silta vandeni,siluma buste ir k.t.Kam pirkti karsta vandeni,siluma,kura,elektra ir moketi didziulius pinigus, jei galima gauti nemokamai.Cia ne mano mintys jau dauguma zmoniu tuo naudojasi ir nemoka jokiem birokratam.

Komentarų RSS · TrackBack URI

Tavo komentaras: